Перша річниця Програми “Відкритість правоохоронної системи”

Рік тому Асоціація УМДПЛ, бажаючи підвищити рівень відкритості правоохоронних органів та сприяти у побудові нової системи взаємовідносин між правоохоронцями і суспільством, започаткувала програму «Відкритість правоохоронної системи».

Прогресивність Програми та її актуальність було обумовлено тими стратегічними завданнями, які вона поставила за мету реалізувати, щоб поліпшити ситуацію дотримання права на інформацію в діяльності правоохоронних органів. Прозорість, підзвітність та участь громадськості — стали тими стандартами, на які Програма почала активно орієнтувати правоохоронців. Щоб досягти зрушень і системних змін, креативна та завзята команда Програми почала плідну роботу у таких напрямках:

«Свобода інформації». Завданням напряму стало формування філософії діяльності правоохоронних органів, яка б передбачала публічність діяльності та визнавала право людини на отримання повної, достовірної та всебічної інформації про їх діяльність.

«Громадський контроль». Як показує практика, влада не може сумлінно й ефективно виконувати свої обов’язки за відсутності контролю з боку громадянського суспільства. Громадський контроль — саме той механізм, який дозволяє суспільству контролювати владу на всіх етапах від прийняття до реалізації рішень та оцінки отриманого результату.

«Відкритий діалог та взаємодія». Забезпечення взаємодії між правоохоронними органами та громадськістю — це мобілізація підтримки громадян, а також залучення їх до співпраці у вирішенні актуальних проблем безпеки.

12122500_1515573358752831_4502893277931647194_n“Сьогодні існують різні точки зору на те, що таке відкрита та прозора діяльність правоохоронних органів в Україні і що потрібно робити, щоб чиновники дотримувались інформаційних прав людини. Незважаючи на розбіжність дій, все ж є єдність думок – впевненість у тому, що потрібно працювати над змінами самим і діяти! При цьому варто пам’ятати – відстоюючи свою позицію, слід поважати позицію інших. Шанувати чужу працю і думку, яка також має право на існування. Коли ми зрозуміємо, що стратегія у всіх одна, лише тактика – різна, тоді зможемо говорити про консолідованість і професіоналізм громадянського суспільства. Ми вдячні усім, хто був з нами рік і продовжує бути далі, хто підтримував наші ідеї і працював у взаємодії над втіленням їх у життя. Наша подальша робота у сфері відкритості правоохоронної системи триватиме й надалі, оскільки потрібно ще багато чого реалізувати і найбільш амбіційні цілі та завдання у нас ще попереду” — запевняє керівник Програми Уляна Шадська.

Протягом першого року дії Програми було зроблено чимало. Проведено цикл навчальних семінарів для громадських активістів з питань громадського контролю щодо забезпечення права на доступ до публічної інформації в діяльності правоохоронних органів. Також реалізовано серію моніторингових візитів до територіальних підрозділів Національної поліції України в областях. За результатами моніторингових візитів у взаємодії з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини підготовлено рекомендації щодо належного забезпечення інформаційних прав людини в Національній поліції України та її структурних і територіальних підрозділах.

DSC_0879Програмою також було ініційовано створення спільноти громадських моніторів із числа громадських діячів, котрі брали участь в роботі навчальних семінарів. Прикметно, що ця спільнота продовжує розвиватись і надалі.

Організовано та у співпраці із спільнотою громадських моніторів проведено Всеукраїнську моніторингову кампанію «Громадський моніторинг дотримання права на доступ до публічної інформації в діяльності Міністерства внутрішніх справ України». За результатами моніторингу підготовлено та надано керівництву МВС України практичні рекомендації щодо покращення стану забезпечення права на доступ до публічної інформації в діяльності органів МВС (перша половина 2015 року).

Ще одним хорошим результатом спільної роботи всієї команди Програми є низка інформаційних таDSC_0185 навчально-практичних матеріалів, зокрема: брошури, презентації, інфографізовані та рекомендаційні матеріали, що знайшли позитивний відгук у аудиторії, для якої вони готувались.

Протягом року було проведено також чимало конференцій, зустрічей та інформаційно-комунікативних заходів, де в контексті реформ презентувались підготовані командою Програми рекомендації та концептуальні пропозиції щодо поліпшення роботи правоохоронних органів.

Тренінги, навчальні семінари, конференції, всеукраїнські камDSC_0684панії та моніторингові візити, розбудова громадської мережі моніторів та підготовка практичних рекомендацій, і звісно, постійний моніторинг відкритості та прозорості діяльності правоохоронних органів – за цей рік було зроблено чимало. Проте, задля досягнення поставленої мети нам потрібна Ваша допомога – допомога громадянського суспільства.

Також, дякуємо за підтримку та співпрацю нашим міжнародним партнерам, зокрема Програмі розвитку ООН в Україні, Інституту відкритого суспільства (OSF-Budapest), Фонду підтримки демократії (NED).

Команда програми «Відкритість правоохоронної системи» відкрита до співпраці та буде рада бачити Вас в лавах спільноти громадських моніторів. Ти – частинка мережі! Долучайся!

Підготували: Тетяна Гончарук, Іван Юрчик

Posted in Новини, Публікації.