У чому не допрацьовує Головне управління Національної поліції в Чернігівській області?

На це питання шукали відповідь представники Асоціації УМДПЛ в межах програми “Відкритість правоохоронної системи”, які здійснили моніторинговий візит у взаємодії з представником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

DSC_0537Візит виявив ряд порушень у забезпеченні права на доступ до публічної інформації. Про те, які проблеми виявила моніторингова група, зокрема щодо забезпечення Управлінням права на доступ до публічної інформації, ми говорили з асистентом Програми Іваном Юрчиком, котрий разом зі своїми колегами здійснював аналіз роботи установи.

Пане Іване, які основні порушення виявила моніторингова група?

На жаль, змушені констатувати, порівняно з іншими установами, які ми також моніторили, у Головному управлінні Національної поліції в Чернігівській області порушень було виявлено дуже багато. Зокрема, на інформаційних стендах, розміщених у вестибюлі Управління, відсутня інформація, яка передбачена статтею 15 Законом України «Про доступ до публічної інформації», є тільки графік особистого прийому громадян керівництвом.

До того ж, громадяни не можуть вільно отримати книгу скарг і пропозицій, оскільки вона чомусь знаходиться в кімнаті прийому громадян, до якої потрапити можна, тільки отримавши перепустку. Як наслідок – в книзі, яка ведеться з 03.01.2014 р., немає жодного запису. На питання, де книга скарг, постовий відповів: «Шановний, це Вам не магазин!».

DSC_0578-2

На Вашу думку, яка проблема у цьому Управлінні є найсуттєвішою в контексті доступу до інформації?

Найбільше запитань викликала процедура реєстрації та виконання запитів на публічну інформацію. Співробітники сектору документального забезпечення ГУ НП в Чернігівській області, до функціональних обов’язків якого, зокрема, входить реєстрація вхідної кореспонденції, облік запитів на публічну інформацію та здійснення контролю за їх виконанням, повідомили про відсутність актів, якими регламентується порядок реєстрації (роботи електронної бази реєстрації запитів) та розгляду інфозапитів структурними підрозділами Управління.

DSC_0611

Чи перевіряли Ви, як регулярно оновлюється інформація на сайті Управління, чи є вона актуальною?

Ми задавалися питанням, чи працює електронна скринька, адреса якої вказана на сторінці сайту Управління і чи легко громадянам вести листування з Управлінням у електронному вигляді? Як виявилось, з електронної скриньки, вказаної на офіційному веб-сайті Головного управління Національної поліції в Чернігівській області як контакт для надсилання запитів, інформація не знімається, і запити, які надходять на цю скриньку, не реєструються. Моніторниговій групі не було надано доступу до цієї скриньки – начебто, не мали пароля для входу та не могли визначитись, який структурний підрозділ відповідальний за цю скриньку. Як наслідок – за період роботи Національної поліції (а саме: з 07.11.2015 до 17.03. 2016) до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області надійшло всього 40 запитів на публічну інформацію. До порівняння, за менший період (з 07.11.2015 до 25.01.2016) до Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшло 93 запити. До слова, моніторингова кампанія, проведена мережею громадських моніторів Асоціації УМДПЛ у липні-вересні 2015 року, показала, що електронна скринька, вказана на офіційному сайті Управління МВС України в Чернігівській області як контакт для надсилання запитів на публічну інформацію, також не працювала.

Відповідно, Ваші рекомендації та зауваження, надані ще у минулому році, Головне Управління Національної поліції в Чернігівській області проігнорувало. А як добре знають співробітники Управління закони, чи високий їхній професійний рівень?

На жаль, співробітники Управління, з якими проводилось спілкування в межах моніторингового візиту, показали дуже низький рівень знань законодавства, яким регулюється право на доступ до публічної інформації, так і розумінні засадничих принципів відкритості, прозорості та підзвітності в діяльності органів державної влади.

Спілкувалась Тетяна Гончарук

Posted in Громадський контроль, Новини.