Чи задавались Ви питанням: а що таке «публічна інформація»?

085A3851Чи задавались Ви питанням: а що таке «публічна інформація»? Цей термін вже більше 4 років на слуху, без нього не обходиться жодне журналістське розслідування чи публічний захід в сфері протидії корупції, адвокації, громадського контролю. Проте, як показує практика, більшість громадян, і навіть, як це не сумно, чиновників, дуже туманно розуміють – а що ж це таке, публічна інформація, і в чому її суть.

Законодавством України передбачено презумпцію відкритості – принцип, який передбачає, що будь-яка інформація, що знаходиться у розпорядника публічної інформації, є відкритою, тобто публічною. Отже, відкритість інформації визнається правилом, а обмеження доступу – винятком з цього правила. Іншими словами, будь-яка інформація, яка створена розпорядником або знаходиться у розпорядника, є публічною апріорі, і обмежувати її можна тільки відповідно до законодавства України. З презумпції відкритого доступу до інформації випливає також неможливість автоматичного обмеження доступу до категорій інформації. Таким порушенням грішать більшість органів влади, створюючи переліки службової інформації і в подальшому накладаючи обмеження, посилаючись на нього, або ж закриваючи документи, в яких містяться відомості про особу.

Важливо знати! Обмеження в доступі накладається на конкретну інформацію, а не на весь документ. Тобто, якщо документ містить , наприклад, конфіденційну інформацію, і обмеження доступу до цієї інформації правочинне, розпорядник закриває тільки цю інформацію, натомість сам документ має залишатись у вільному доступі.

Насправді, тема обмеження доступу до інформації і порушень, пов`язаних із обмеженням доступу, дуже широка.

Іван Юрчик, Асоціація УМДПЛ

Posted in Думки, Новини, Публікації.