ІV Форум захисників права на доступ до інформації

У ці дні в Києві проходить ІV Форум захисників права на доступ до інформації. У заході беруть участь і представники програми “Відкритість правоохоронної системи”, що реалізує Асоціація УМДПЛ.

У епоху інформаційного суспільства безперешкодний доступ до публічної інформації є усталеною нормою, що не підлягає сумнівам та гарантується будь-якою демократичною державою світу. Україна не стала винятком. З прийняттям Закону у 2011 році “Про доступ до публічної інформації” наша країна офіційно заявила про своє прагнення побудувати орієнтоване на інтереси людей, відкрите для всіх суспільство, в якому кожен має право запиту публічної інформації з метою контролю органів влади.

DSC_0025

Іван Юрчик, Асоціація УМДПЛ

Іван Юрчик, Асоціація УМДПЛ: “Такий захід є важливим, оскільки дає змогу обговорити актуальні питання та проблеми в сфері доступу до інформації, дізнатися про тенденції та зміни законодавства у цій царині. Захід сприяє координації зусиль між громадськими активістами, представниками ГО, влади та правозахисними організаціями. А також дає змогу дізнатися про успішні громадські ініціативи та розширити коло партнерів для можливої співпраці”.

У Форумі беруть участь представники державних органів, експерти в галузі доступу до інформації, адвокати, котрі мають широку практику у справах з доступу до інформації, учасники Мережі захисників права на доступ до інформації, представники громадських організацій, журналісти.

Форум розпочався з привітальних слів Тараса Шевченка, директора Інституту Медіа Права, та Антоніни Черевко, програмного менеджера міжнародної організації “Міжнародна підтримка медіа в Україні”.

Потім учасникам Форуму була запропонована подіумна дискусія “Закон про доступ до публічної інформації: здобутки та проблеми імплементації”. Усі спікери дискусії наголосили на тому, що прийняття Закону було необхідним та важливим кроком для України, разом з тим існують певні проблеми. Зокрема, Дмитро Гнат, журналіст “Слідство.Інфо” недоліки описав досить метафорично: “Чиновницький клас — це як вірус, який піддається мутаціям, якщо змінюється навколишнє середовище. Так і чиновники із дією закону теж навчилися мутаціям, щоб приховати небажану інформацію від широкої громадськості”. Про цікаву ініціативу, запропоновану на розгляд голові Верховної Ради України, розповіла Світлана Заліщук, народний депутат України. Йдеться про міжнародну ініціативу “Відкритий парламент”, яка діє в багатьох країнах світу та передбачає відкритий доступ до фінансової інформації парламентаріїв, створення онлайн-ресурсу, доступного також і для людей з інвалідністю (наприклад, з вадами зору).

DSC_0013-2

Дискусія “Закон про доступ до публічної інформації: здобутки та проблеми імплементації”

Першу сесію Форуму було присвячено обговоренню проблем дотримання права громадян на доступ до публічної інформації. Компетентну оцінку ситуації давали Ірина Кушнір, представник Уповноваженого Верховної Ради України, Дмитро Котляр, незалежний експерт, та Оксана Нестеренко, експерт з питань захисту викривачів.

Найжвавішою та цікавішою виявилась друга сесія Форуму, яка була присвячена успішним громадським ініціативам у сфері доступу до публічної інформації. Зокрема, Олександр Калітенко, старший аналітик департаменту аналізу антикорупційної політики Transparency International Ukraine крім інших розповів про старт ініціативи “Перша інстанція”, яка покликана провести моніторинг податкових декларацій серед суддів та прокурорів та співставити, наскільки задекларована інформація співпадає з реальними статками. Віктор Таран, голова Центру політичних студій та аналітики, представив результати моніторингу, проведеного у 7 областях України щодо виконання органами місцевого самоврядування Закону України “Про доступ до публічної інформації”. “На жаль, результати невтішні, Закон на місцевому рівні ігнорується” — констатував Віктор Таран. Леся Ганжа, редактор сайту “Доступ до правди” розповіла про платформу “Доступ до правди” як ефективний інструмент для надсилання електронних запитів розпорядникам інформації відповідно до Закону “Про доступ до публічної інформації”. Пані Леся також запросила всіх охочих взяти участь у конкурсі “Зірка канцеляриту”, що визначить переможця серед чиновників, який “найвірутозніше” в Україні опанував канцелярський стиль та надіслав найабсурднішу відповідь запитувачу інформації. Галина Чижик, юрист Інституту Медіа Права розповіла про ініціативу громадського руху ЧЕСНО, спрямовану на аналіз роботи усіх міських рад України, зокрема, як часто депутати міських рад відвідують пленарні засідання, чи використовують вони такий інструмент, як депутатський запит. “У більшості випадків інформацію надають. Якщо її приховують, значить на то є реальні причини і значить громадськість точно має право знати, яка це інформація” підсумувала Галина Чижик.

DSC_0023

Обговорення громадських ініціатив у сфері доступу до публічної інформації

Третя сесія Форуму була присвячена обговоренню судових справ та адвокації у сфері доступу до публічної інформації. Ініціаторами дискусії виступили Віта Володовська, юрист Інституту Медіа Права та Тетяна Семілетко, юрист, директор з розвитку Інституту Медіа Права.

Таким активним був перший день ІV Форуму захисників права на доступ до інформації. У другий день Форуму учасники Мережі захисників права на доступ до інформації працюватимуть у закритих робочих групах.

Текст та фото: Тетяна Гончарук

Posted in Громадський контроль, Новини.