Успішні практики: злагоджена взаємодія громадськості, місцевої влади та правоохоронців

лого1 (1)Активісти Львова винайшли унікальну модель співпраці громадськості, місцевої влади та правоохоронних органів, створивши ефективний засіб комунікації між собою “Варта-1”. Цей інформаційний канал допомагає стежити за громадським порядком, оперативно реагувати на правопорушення, контролювати роботу чиновників, вирішувати конфліктні ситуації між владою та громадянами. Аналогічного досвіду співпраці між громадою міста, міліцією та місцевою владою немає ані в інших містах Україні, ані в Європі — запевняють прихильники ініціативи.

Як це працює?

Долучитися до ініціативи може кожен охочий — не обов’язково бути активістом, достатньо зареєструватись на каналі “Варта-1. Канал не має жодних паролів, це є подарунком гостям міста. Люди можуть вільно користуватись каналом та при потребі покликати на допомогу або навпаки — допомогти людині, яка опинилася в біді. Кожен зареєстрований учасник має право повідомляти про ситуацію, свідком якої він став. Головний принцип “Варти” полягає в тому, щоб усі громадяни, яким небайдужа та чи інша проблемна ситуація, могли також брати участь у процесі її вирішення, стежити за цим. Адміністратори каналу опрацьовують повідомлення та перевіряють його достовірність. Оргкомітет “Варти” нараховує близько 30 людей, але загалом учасників – десятки тисяч. І це число невпинно зростає пропорційно кількості добрих справ і кейсів, зроблених завдяки спільноті.

Яка ефективність?

Робота каналу “Варта-1″ виявилася найефективнішою у випадку розшуку людей та автівок. Відразу після надходження на лінію 102 повідомлення про зникнення людини чи автомобіля працівник МВС поширює інформацію на канал, таким чином залучаючи всіх учасників до пошуку. Наприклад, якщо з’являється повідомлення, що розшукується автомобіль Range Rover, учасники каналу повідомлять про всі автомобілі, які підходять під цей опис. Разом з тим, власники автомобілів, які мають схожий автомобіль, розумітимуть, що їх зупиняють не просто так, а в цьому є потреба. У такий спосіб відбувається злагоджена робота міліції і громадськості.

Як виникла ідея?

Громадське об’єднання “Варта-1 Львів” було створено під час Революції Гідності за умов, коли громадянам довелося взяти на себе відповідальність за власну безпеку. Спільнота давала можливість активістам координувати свої дії, а також поширювати інформацію про  небезпеку. Після так званої “Ночі гніву” у Львові активісти та працівники МВС почали налагоджувати співпрацю. Засобом комунікації були канали програми Zello, зокрема, канал “Варта-1″. Така співпраця дозволила координувати дії активістів та міліції, обмінюватись фото та відеоматеріалами, необхідними для розкриття злочинів, залучати до пошуків зниклих людей та майна не лише працівників міліції, а також значну кількість громадських активістів.

Згодом з’явилась ідея поставити програму Zello у чергових частинах і таким чином офіційно представити органи МВС на каналі “Варти”. Тепер, якщо на цьому каналі з’являється інформація щодо ситуацій, котрі потребують втручання працівників міліції, черговий міліціонер може оперативно скерувати групу. І навпаки, коли до органу МВС надійде інформація, котра потребує допомоги активістів – наприклад, десь вкрали автомобіль і потрібно оперативно розповсюдити інформацію про це та забезпечити зворотній зв’язок, працівник чергової частини передає всю необхідну інформацію на канал “Варта-1″. До того ж, Львівське обласне управління МВС запропонувало долучитись до інформаційного каналу приватним охоронним структурам та диспетчерам служб таксі. Цей крок значно розширив можливості та мережу “Варти”.

На варті порядку онлайн

Долучитись до інформаційного каналу, а отже оперативно охороняти громадський спокій та порядок, можна також і за допомогою соціальних мереж — Фейсбук та Вконтакті. Десять модераторів приймають інформацію від користувачів каналу та підписників “Варти-1″ через соціальні мережі та стежать за її достовірністю. Користувачам варто лише повідомити про проблему. Наприклад, провалилася дорога в Залізничному районі Львова, є фото–підтвердження. Цю інформацію “Варта” відправляє безпосередньо до керівника Залізничної районної адміністрації, а той призначає відповідальну людину, щоб вирішити проблему. Як трапилося в даному випадку, в коментарях через деякий час з’являються фото вже відремонтованої дороги. Водночас Фейсбук надає можливість коментувати, висловити свою думку, поділитися тим, що болить. Можна підв’язати до поста людину, від якої залежить вирішення проблеми. Скажімо, є проблема в міліції – “Варта” під’єднує до запису начальника райвідділу, який відповідає за своїх підлеглих і зобов’язаний відреагувати. І що швидше він вирішить проблему, то краще для нього – оскільки, на повідомлення “Варти” дуже швидко реагують журналісти. Перш ніж ця інформація з’явиться в газеті, інтернет-виданні чи на телебаченні, цей начальник має можливість вжити заходів для врегулювання чи вирішення питання.

P.S.

Позитивний досвід співпраці міліції та активістів у Львові намагались також впровадити і в інших містах України. Зокрема, спробували налагодити таку співпрацю в Тернополі, у Вінниці, в Києві. На жаль, малоефективно. Успіх “Варти” Львова пов’язаний з тим, що канал почав працювати з грудня 2013 року, за умов злагодженої співпраці на Майдані. Суспільство активно долучалося, люди хотіли щось робити, щось міняти. Разом з тим, постали серйозні безпекові виклики, а “Варта-1″ дозволяла їх вирішити. Своєму успішному розвитку після закінчення революційних подій проект завдячує громадській активності львів’ян. Значна кількість зареєстрованих учасників регулярно користується каналом. Реальна можливість впливати на ситуацію позитивно відбилося на громадській свідомості містян, тепер все менше порушень залишаються без уваги перехожих, а це, в свою чергу позитивно впливає на рівень безпеки в місті. Самоорганізація, контроль та небайдужість громади — ключові складові на шляху до реальних змін.

Автор: Анастасія Апетик

Редагування: Тетяна Гончарук

Матеріал підготовлено в рамках програми “Відкритість правоохоронної системи”

 

Posted in Думки, Новини, Поліція і громада.