«Community Policing» або поліцейська діяльність, орієнтована на громаду

Методи поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду, використовуються в усьому демократичному світі, однак немає уніфікованого трактування поняття «Community Policing». Більшою мірою різниця в сприйнятті значення «Community Policing» залежить від особливостей та традицій кожного окремого суспільства.

 

Історія виникнення філософії поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду
1

Том Поттер

Засновником філософії Community Policing прийнято вважати Тома Поттера, колишнього начальника Бюро поліції Портленда. Основні принципи цієї філософії він розробляв, будучи ще молодим поліцейським і патрулюючи свою дільницю. Починав свою роботу в поліції він в якості патрульного на околицях Брукліна і Селвуда – доволі  криміналізованих  і неспокійних на той час районах. Якось місцевий мешканець спитав Тома,  чим він, як громадянин, може допомогти поліції. Сержант поліції, начальник Тома, відповів: «Сидіть вдома і дайте поліції виконувати свою роботу». Ця ситуація поклала початок роздумам Тома стосовно необхідності залучення суспільства в роботу поліції

та зміни парадигми спілкування поліції з суспільством вцілому. Він зрозумів, що залучення громадян до безпекового процесу створює відчуття взаємної відповідальності, що позитивно відбивається на рівні безпеки та настроях в суспільстві на певній території. Протягом 25 років служби в поліції, де він пройшов шлях від патрульного до начальника Бюро, як і після виходу на пенсію, консультуючи бюро поліції по всій країні, Поттер вводив та розвивав механізми поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду. Однією з його ініціатив було створення піших патрулів поліції, котрі могли б патрулювати там, де автомобіль втрачав свою функціональність, разом з тими ближче контактуюючи з суспільством. Зрештою, ставши мером Портлена, він побудував платформу з питань Community Policing – стратегії поліції, яка передбачає активну взаємодію поліцейських з  місцевим населенням. В своїй діяльності Том Поттер відстоював принцип прозорості, підзвітності, взаємодії та доступності, зокрема, для малозахищених верств населення.

2

сер Роберт Піл

Разом з тим, в основу філософії Community Policing лягли «9 принципів роботи сучасної поліції» (або the Peelian Principles, тобто принципи Піла), укладені більше 180 років тому Робертом Пілом, видатним британським політичним діячем. Ще в 1829 році, в якості міністра внутрішніх справ Британії, Роберт Піл, на противагу існуючій до цього приватній поліції, діяльність якої носила комерційний характер, створив у Лондоні нову муніципальну поліцію, яка складалася з 1000 констеблів і базувалася в Скотленд-Ярді. Саме в його честь поліцейських в Британії ще називають «Боббі» (скорочено від Роберт). Діяльність поліції базувалась на попередженню злочинів і регулярному патрулюванню, поліцейські керувалися розробленими Пілом вищезгаданими «9 принципами..». Ця поліція, хоч і не була надто популярною, змогла значно скоротити рівень злочинності. Згодом, у 1857 році всі міста Британії були зобов’язані створити таку поліцію. Вона стала прототипом сучасної  поліції не тільки Британії, а й всього світу. У 1829 році, запускаючи в роботу нову поліцію, сер Роберт Піл проголосив: «The police are the public and the public are the police!» (поліція для громади і громада для поліції), тим самим заклавши початок філософії Community Policing або поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду. В «9 принципах..» йдеться про те, що поліцейські вважаються громадянами у військовій формі, вони можуть виконувати свої повноваження лише за суспільної згоди, силу застосовувати можна лише тоді, якщо всіх інших методів недостатньо, найкращою альтернативою застосування сили є попередження та запобігання злочинам, необхідність застосовувати жорсткі методи пропорційно зменшується при зростанні взаємодії з суспільством, а для забезпечення поваги та розуміння з боку суспільства необхідно закріпити механізми взаємодії з громадою.

 

Community Policing в умовах сьогодення

Гучні злочини, такі як, наприклад, теракти в США та Європі, показали, що отримання й обробка інформації на ранніх стадіях є дуже важливою в попередженні та запобіганні злочину. Цей факт з новою силою привернув увагу як спеціалістів, так і суспільності, до розвитку інструментів Community Policing. Методи поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду, стають все більш популярними у всьому світі, оскільки представники поліції все ясніше усвідомлюють протиріччя між тим, що вони роблять і тим, що вони, згідно суспільної думки, повинні робити. Навіть якщо поліція працює якісно та професійно, затримує злочинців і розкриває злочини, суспільство все одно не задоволене роботою поліції і не розуміє її призначення. Тому в роботі поліції потрібно більше акцентувати увагу на тих аспектах, які важливі саме в повсякденному житті людей, і посилюють почуття безпеки безпосередньо за місцем їх проживання. Разом з тим, впровадження превентивних (попереджувальних) методів роботи поліції, які є можливими лише за співпраці різних груп суспільства з поліцією,  якісно впливає як на рівень безпеки, так і на ставлення громадян до поліції.

Країни колишнього соцтабору, які раніше за Україну стали на шлях демократичного розвитку, вже мають свій досвід запровадження поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду. Тому для України, буде корисно пильніше придивитися до методів роботи поліції з суспільством в таких країнах як, наприклад, Чехія чи Латвія.

В світлі реформ, які мають місце в Україні, Community Policing є надзвичайно актуальною та важливою темою, розвиток і реалізація якої позитивно позначиться на усіх сферах життя суспільства.

Іван Юрчик, Асоціація УМДПЛ

 

 

В статті використовувалися матеріали та джерела:

- Community Policing Explained: A Guide for Local Governments. [Lead Author Gayle Fisher-Stewart]. U.S. Department of Justice, Office of Community Oriented Policing Services, 2007;

- Boer M., Pyo C. Good Policing, Instruments, Models and Practices. Asia – Europe Democratization and

- Justice Series. [Editors: Sol Iglesias and Ulrich Klinsgshirn]. Asia – Europe Faundation, Hanns Seidel Faundation Indonesia, 2011;

- Илзе Берзиня-Рукере, Инесе Аволта Работа полиции с общественностю в Латвии 2009-2012. Опыт и дальнейшие шаги;

- en.wikipedia.org

Posted in Новини, Поліція і громада.