Громадський моніторинг забезпечення права на доступ до публічної інформації в діяльності правоохоронних органів

27-28 червня 2015 р. в Одесі відбувся перший тренінг «Громадський моніторинг забезпечення права на доступ до публічної інформації в діяльності правоохоронних органів», організований Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини (Асоціацією УМДПЛ) у співпраці з Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

DSC_0592

У заході взяли участь регіональні координатори зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого з прав людини, громадські активісти та журналісти з різних областей України.

Керівник програми «Відкритість правоохоронної системи» Асоціації УМДПЛ Уляна Шадська розповіла про механізми реалізації в Україні одного з основоположних прав людини – права на доступ до інформації, яке покликане забезпечити прозорість та відкритість органів влади, в тому числі – правоохоронних, стати надійним запобіжником корупції.

Оскільки парламентський контроль за дотриманням права на доступ до публічної інформації та права на захист персональних даних в Україні здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, про практичні аспекти здійснення такого контролю розповіла заступник керівника Управління з питань захисту персональних даних Секретаріату Уповноваженого з прав людини Олена Біла. Також своїм досвідом у цій царині поділилися регіональні координатори Уповноваженого з прав людини.

Під час занять були опрацьовані питання механізмів виявлення порушень права на інформацію, реагування на безпідставні відмови у наданні інформації, притягнення винних до відповідальності, балансу дотримання права на доступ до публічної інформації та захисту персональних даних, співпраці громадськості з регіональними координаторами, обміну кращим досвідом між моніторами, запровадження дієвого громадського контролю.

За модерації експерта Асоціації УМДПЛ Злати Швець учасники тренінгу ознайомилися з методиками моніторингу відкритості міліції – шляхом забезпечення доступу до інформації за запитами та інформаційної наповненості офіційних сайтів МВС (ГУМВС/УМВС) України, під час практичних занять опрацювали моніторингові алгоритми. Також усі отримали розроблені експертами Асоціації УМДПЛ фахові брошури «Доступ до публічної інформації в діяльності Міністерства внутрішніх справ України».

30 червня – 1 липня буде проведено другий такий тренінг. Загалом під час цих навчальних заходів ґрунтовні знання та практичні навички отримають понад 50 громадських моніторів з усієї України. За їх участі планується проведення моніторингових кампаній щодо доступу до публічної інформації міліції, з метою виявлення порушень та системних проблем.

Важливим завданням проекту є започаткування системи парламентсько-громадського контролю в даній сфері за схемою «Омбудсман +», тобто спільної діяльності за участі працівників Секретаріату Уповноваженого та «плюсів» – громадських моніторів. Подібний позитивний досвід вже є в галузі запобігання катуванням та неналежного поводження в місцях несвободи, де представники громадськості залучені до здійснення моніторингових візитів в рамках реалізації Національного превентивного механізму.

Означені тренінги відбуваються в рамках Всеукраїнської програми «Відкритість у правоохоронній системі», що реалізується в Україні Асоціацією УМДПЛ за сприяння Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та за підтримки Програми розвитку ООН і Міністерства закордонних справ Данії.

 Юрій Чумак, Асоціація УМДПЛ

Posted in Громадський контроль, Новини, Публікації.