Розуміння правоохоронців щодо фінансової прозорості їх діяльності

1891151_643019839098992_188565531_n

Злата Швець, Асоціація УМДПЛ

Чому після вже 4 років дії Закону України «Про доступ до публічної інформації» УМВС України у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Кіровоградській, Чернігівській областях,  ГУМВС України у Харківській області та місті Києві ще до цих пір не знають, що інформація про суми заробітних плат службовців не може бути обмежена в доступі (як і інша інформація, що стосується розпорядження бюджетних коштів і майна).

Такий висновок зроблений за результатами проведеного моніторингу, у рамках реалізації програми «Відкритість правоохоронної системи», щодо доступу до публічної інформації в діяльності МВС України, шляхом надсилання інформаційних запитів до територіальних підрозділів міністерства в областях. Запитувана інформація стосувалася сум, які були виділені та витрачені на утримання осіб в ІТТ (ізолятори тимчасового тримання), а також сум заробітних плат та інших нарахувань начальника та заступників начальника (Г)УМВС України у відповідній області за січень 2015 року.  Як дозволяє частина 3 статті 19 Закону, запити були надіслані в електронній формі до наступних територіальних підрозділів МВС України: УМВС України у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях, а також ГУМВС України у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Львівській, Одеській, Харківській областях та у м. Києві.

Відповідно до положення частини 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі – Закон) “Не може бути обмежено в доступі до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно”. 

Варто зазначити, що позитивним аспектом результатів моніторингу  є  те, що така ситуація не у всіх областях, а тільки у вищезгаданих. 

У зв’язку з цим:

  1. Результати моніторингу ми надсилаємо у відповідні територіальні підрозділі МВС України в областях з зауваженнями й рекомендаціями. Чекаємо відповіді.
  2. Попередньо збираємо робочу групу громадських експертів у сфері інформаційних прав людини й звертаємось до відповідних територіальних підрозділів з ініціативою проведення навчань для відповідальних співробітників за доступ до публічної інформації.

Чому навчання?

  1. Оскільки порушення були виявлені не у всіх областях, тому ще є надія, що причина такої ситуації – незнання службовців норм законів України щодо фінансової прозорості їх діяльності, а не навмисному приховуванні  такої інформації.
  2. Сподіваємось, що після проведених навчань із забезпеченням відповідними методичними матеріалами та можливістю подальшого спілкування правоохоронців з експертами щодо належного забезпечення й організації права на доступ до публічної інформації – така ситуація буде змінена в позитивну сторону.

Ми вважаємо, що станом на сьогодні питання вже не в проблемах (їх багато і ми нікого ними не здивували), а в тому, що ми можемо зробити (або як вплинути), щоб їх вирішити.

Отже, як показали результати  дослідження, у забезпеченні права на доступ до публічної інформації в діяльності української міліції існує ряд недоліків та порушень. Щоб не бути голослівними, пропонуємо ознайомитись з матеріалами моніторингу.

 

Posted in Громадський контроль, Думки, Новини.

One Comment

Comments are closed.